Griežimas dantimis – skilinėjantys ir dylantys dantys

Griežimas dantimis – skilinėjantys ir dylantys dantys

Šypsena – daugelio mūsų vizitinė kortelė, todėl svarbu jog ji būtų reprezentatyvi. Griežimas dantimis dažnai gali pakeisti šypsenos išvaizdą, ypač jei buvo pakenkta priekiniams dantims. Todėl šiame straipsnyje pasistengsime rasti efektyviausius būdus padėsiančius atstatyti dantų būklę.

Visų pirma – kodėl?

Bene dažniausia dantų skilinėjimo priežastimi tampa bruksizmas, kuris pasireiškia, kaip nevalingas raumenų susitraukinėjimas.  Bruksizmą galima skirstyti į dvi rūšis  – raumenų susitraukinėjimą, primenantį kandžiojimą, kai dantis lipa ant danties ir yra stipriai spaudžiami, ir į apatinio žadikaulio judėjimą į šonus. Šie beprasmiai judesiai ir stiprus žandikaulio suspaudimas, dar vadinamas dantų griežimu, dažniausiai vyksta miegant.

Pagrindinė bruksizmo priežastis – psichologinė būsena. Stresai ir nervinė įtampa gali sąlygoti bruksizmo atsiradimą ir dienos metu. Esant didesniam nerimui ar psichologinei įtampai dažni sukandimai spartina dantų, protezų ir plombų dilimą, dėl to žemėja sąkandžio aukštis, sąlygojantis apatinio žandikaulio skausmus. Dažnai įvyksta nepataisomi dantų lūžiai.

Kaip užmaskuoti griežimo dantimis padarinius?

Nors daugumą savo trūkumų esame linkę užmaskuoti arba nuslėpti, tačiau skilinėjantys ir dylantys priekiniai dantys po pudra nepasislėps. Vienintelis būdas sutvarkyti griežimą dantimis ir jo padarinius – vizitas pas dantų gydytoją.

Būdai atstatyti nudilusį dantų paviršių:

  • Estetinis plombavimastinka esant nedideliam dantų nudilimui. Naudojamų kompozitinių plombų fizikinės savybės yra labai panašios į natūralų dantų emalį, bei turi mažą nusidėvėjimo riziką. Todėl esant nedideliam dantų nudilimui, vertėtų rinktis estetinį plombavimą tiek priekinių, tiek galinių dantų srityse. Specialiomis plombomis atstatomas prarastas sąkandžio aukštis krūminiuose dantyse, o estetinėmis plombomis  prailginami sutrumpėję priekiniai dantys.
  • Protezavimas porceliano laminatėmis ir užklotais – dažniausiai taikomas didesnės apimties dantų pažeidimams. Gydymas vyksta pažeistą dantį paruošus protezavimui – minimaliai šlifuojant arba pašiurkštinant paviršių. Tuomet jis cementuojamas laminatėmis, bemetaliais keramikos užklotais, kurie atkuria prarastą danties struktūrą, sąkandžio aukštį ir gražią dantų formą.

Kaip sustabdyti griežimą dantimis?

Net ir profesionaliai sutvarkius dantis, griežimas dantimis dažniausiai neišnyksta, todėl Jūsų dantims vis dar gali grėsti pavojus. Dėl to, po procedūros pacientams yra siūloma papildoma prevencijos priemonė – apsauginė kapa. Ją patariama dėvėti miego metu, tam, kad griežimas dantimis vėl nepažeistų jų. Judant žandikauliui, pakenkta bus tik kapai, ir pakartotinio estetinio plombavimo ar protezavimo bus išvengta. Be to, bruksizmo kamuojamiems pacientams, būtinas reguliarus būklės stebėjimas ir apsilankymai pas odontologą.